You Are Here: Home » Ελλάδα » Παγκόσμιο Κύπελλο μπάσκετ: Φαβορί, αουτσάιντερ και αστέρια

Παγκόσμιο Κύπελλο μπάσκετ: Φαβορί, αουτσάιντερ και αστέρια

Παγκόσμιο Κύπελλο μπάσκετ: Φαβορί, αουτσάιντερ και αστέρια

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο είναι χωρίς καμία αμφιβολία ο απόλυτος σταρ του Παγκοσμίου Κυπέλλου μπάσκετ, κι από την πρώτη στιγμή έχει συγκεντρώσει πάνω του όλα τα βλέμματα, ωστόσο πέρα από τον Greek Freak στην Κίνα έχει καταφτάσει μια πλειάδα αστεριών του αθλήματος.

Κι όσο κι αν ο περονόσπορος που έπεσε στην Team USA, έχει πάρει κάτι από τη συνολική λάμψη του τουρνουά, εν τούτοις και μόνο το γεγονός ότι στις 32 χώρες που συμμετέχουν υπάρχουν 56 συνολικά παίκτες από το μαγικό κόσμο του NBA και 17 ομάδες έχουν τουλάχιστον έναν NBAer δίνει ένα διαφορετικό χρώμα στις μάχες που ξεκίνησαν χθες Σάββατο και θα ολοκληρωθούν στις 15 Σεπτεμβρίου. Υπάρχει όμως και η χρυσόσκονη που δίνουν και τα μεγάλα αστέρια της Euroleague, σε ένα τουρνουά που ούτως ή άλλως αναμένεται με μεγάλο ενδιαφέρον.

Πάμε να δούμε όμως την αγωνιστική εικόνα του Μουντομπάσκετ ανά όμιλο.

Group Α (Ακτή Ελεφαντοστού, Πολωνία, Βενεζουέλα, Κίνα)

Η οικοδέσποινα του τουρνουά Κίνα είναι το μεγάλο φαβορί, όχι μόνο λόγω έδρας αλλά και λόγω ποιότητας παικτών όπου ξεχωρίσουν οι, έχοντες εμπειρία από το NBA, Γι Γιανλιάν (στο 3ο του παγκόσμιο) , Ζου Κι που θα ηγηθούν της προσπάθειας των διοργανωτών (λογικά η 8άδα είναι μια μίνιμουμ προοπτική).

Βενεζουέλα και Ακτή Ελεφαντοστού (κι ας έχει η τελευταία έναν εξαιρετικό γκάρντ όπως ο Σουλεϊμάν Ντιαμπατέ) ουσιαστικά κυνηγούν ένα θαύμα, αν και η Πολωνία πολύ δύσκολα θα τους δώσει το δικαίωμα να την απειλήσουν στη μάχη της δεύτερης θέσης.

GroupB (Ρωσία, Αργεντινή, Κορέα, Νιγηρία)

Εδώ είναι ένας πραγματικά περίεργος όμιλος, όπου αν εξαιρέσουμε την Κορέα που θα είναι τελευταία, η Αργεντινή λογικά θα είναι πρώτη αν και έχει το ζήτημα με τον Καμπάτσο που είναι αμφίβολος για τις πρώτες ημέρες.

Ωστόσο οι Αργεντίνοι έχουν και Λαπροβίτολα έχουν και τον μπαρουτοκαπνισμένο Σκόλα (ο μοναδικός που έχει απομείνει από την υπερομάδα της προηγούμενης δεκαετίας) κι δεν τίθεται θέμα για την πορεία τους στον όμιλο. Το ερώτημα είναι μέχρι που μπορούν να φτάσουν και πολλά θα εξαρτηθούν από την κατάσταση του Καμπάτσο.

Όσον αφορά τη δεύτερη θέση Ρωσία και Νιγηρία (των Τζος Οκόγιε, Αλ Φαρούκ Αμίνου) συναγωνίζονται η μία την άλλη σε προβλήματα και αστάθεια. Η λογική λέει ότι η Νιγηρία θα κερδίσει τους Ρώσους, ωστόσο αυτό το ματς είναι ο ορισμός του…no bet κι όποιος θέλει ας κερδίσει.

GroupC (Ισπανία, Ιράν, Πουέρτο Ρίκο, Τυνησία)

Οι Ιρανοί έχουν τον Χαμέντ Χανταντί, οι Πορτορικανοί τον ρούκι στο NBA Αϊζάια Πινέιρο, οι Τυνήσιοι τον Σαλάχ Μεϊρί, όμως καμία τους δεν μπορεί να απειλήσει την Ισπανία (αν και η Τυνησία είναι ίσως ένα βήμα πιο μπροστά από τις υπόλοιπες).

Οι «φούριας ρόχας» με τον Μαρκ Γκασόλ στην αποστολή τους σε παγκόσμιο πρωτάθλημα για πρώτη φορά μετά τον θρίαμβο τους στη Σαϊτάμα είναι το ακλόνητο φαβορί και μία από τις ομάδες που θα φτάσουν στα μετάλλια (το τι χρώμα θα είναι αυτό που θα πάρουν θα το δούμε).

GroupD (Ανγκόλα, Φιλιππίνες, Ιταλία, Σερβία)

Εδώ υπάρχει το μεγάλο φαβορί (μετά τις ατελείωτες αποχωρήσεις των παικτών της team USA) της διοργάνωσης με τον δαντελένιο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς να είναι μαζί με τον… ατσούμπαλο (αλλά απίθανο δημιουργό) Νίκολα Γιόκιτς (και μια πλειάδα άλλων ικανότατων αθλητών).

Αν η (μέτρια όπως την είδαμε στα φιλικά) Ιταλία του χαρισματικού σκόρερ Αντρέ Γκαλινάρι καταφέρει να αποκλειστεί από την Ανγκόλα (απλά παραδοσιακή δύναμη του αφρικανικού μπάσκετ) ή της Φιλιππίνες (του Αμερικανού Αντρέι Μπλατς), τότε πολύ απλά θα είναι άξια της μοίρας της…

Group Ε (Τουρκία, Τσεχία, ΗΠΑ, Ιαπωνία)

Από τη στιγμή που υπάρχουν στον όμιλο οι ΗΠΑ το ενδιαφέρον είναι δεδομένο και η αλήθεια είναι ότι με τις απώλειες που είχε ο Γκρεγκ Πόποβιτς, το ενδιαφέρον έγινε μεγάλο και εντός αγωνιστικού χώρου. Τουλάχιστον για να δούμε πως ακριβώς θα αντιδράσει κόντρα σε μικρομεσαίες ομάδες από τις οποίες ξεχωρίζει η Τουρκία.

Με τον Πόποβιτς να έχει χάσει το μέτρημα στις αποχωρήσεις, η αλήθεια είναι ότι δεν μπορείς να… υποτιμήσεις μια ομάδα που έχει παίκτες όπως ο Κέμπα Γουόκερ ή ο Τζέισον Τέιτουμ. Κι αν το κάνεις κακό του κεφαλιού γιατί θα το πληρώσεις ακριβά.

Οι Τούρκοι (με τον πρώην παίκτη της ΑΕΚ Σκοτ Ουίλμπεκιν και τον συμπαίκτη του Αντετοκούνμπο Ερσάν Ιλιασόβα) λογικά θα περάσουν ως δεύτεροι, αλλά η Ιαπωνία έχει το δικό της ενδιαφέρον με τον Ρούι Χατσιμούρα (νο9 στο φετινό ντραφτ), ενώ οι Τσέχοι χαρακτηρίζονται μάλλον αδιάφοροι.

GroupF (Ελλάδα, Νέα Ζηλανδία, Βραζιλία, Μαυροβούνιο)

Εδώ είναι… Βαλκάνια. Η γαλανόλευκη είναι το απόλυτο φαβορί του ομίλου και μετά ακολουθούν οι Μαυροβούνιοι του Νίκολα Βούτσεβιτς. Με 8 σεζόν στην πλάτη του στο NBA και 15.7 πόντους μέσο όρο ο άσος των Ορλάντο Μάτζικ είναι ένα από τα αστέρια που αναμένεται να λάμψουν και λογικά αυτός θα οδηγήσει τους συμπατριώτες του μαζί με την Ελλάδα στην επόμενη φάση κι ας έχει και η Βραζιλία δύο παίκτες από το NBA (

Κριστιάνο Φελίτσιο – Σικάγο Μπουλς, Μπρούνο Καμπόκλο – Μέμφις Γκρίζλι).

GroupG (Δομινικανή Δημοκρατία, Γαλλία, Γερμανία, Ιορδανία)

Ευρωπαϊκή υπόθεση ο συγκεκριμένος όμιλος αν και οι μαχητικοί Δομηνικανοί είναι μια ομάδα που δεν πρέπει να τις δώσεις δικαίωμα…
Η Γαλλία και η Γερμανία όμως με τους έμπειρους παίκτες που έχουν στο ρόστερ τους μόνο αν αυτοκτονήσουν θα κινδυνεύσουν… Δίδυμο ψηλών όπως οι Πουαριέ, Γκομπέρ και παίκτες όπως ο Φουρνιέ είναι πολύ σημαντικοί, όπως φυσικά και ο Ντένις Σρέντερ που ξεχωρίζει από την ομάδα της Γερμανίας

Group Ε (Καναδάς, Σενεγάλη, Λιθουανία, Αυστραλία)

Ο Καναδάς αν έπαιζε κομπλέ θα ήταν μια άλλη ομάδα, αλλά όπως κι οι Αμερικάνοι έχουν πολλές απώλειες και έτσι η σταθερή αξία που λέγεται Λιθουανία και η Αυστραλία με την ποιότητα που της προσδίδουν οι Πάτι Μιλς και ο πολύπειρος Άντριαν Μπόγκουτ είναι οι δύο που θα περάσουν στην επόμενη φάση.

Κι οι Λιθουανοί με το υιό Σαμπόνις πλέον σε ρόλο ηγέτη (πως πέρασαν τα χρόνια ε;) και παίκτες όπως οι Καλνιέτις, Κουζμίνσκας είναι φυσικά μία από τις ομάδες που θα διεκδικήσουν τα μετάλλια στη διοργάνωση.

Το τηλεοπτικό πρόγραμμα του Μουντομπάσκε

Κυριακή 1 Σεπτεμβρίου

10:30 Καναδάς – Αυστραλία, ert.gr

11:00 Νέα Ζηλανδία – Βραζιλία, ΕΡΤ SPORTS

11:30 Δομινικανή Δημοκρατία – Ιορδανία, ert.gr

11:30 Τουρκία – Ιαπωνία, ΕΡΤ2

14:30 Σενεγάλη – Λιθουανία, ert.gr

15:00 Ελλάδα – Μαυροβούνιο, ΕΡΤ SPORTS

15:30 Τσεχία – ΗΠΑ, ΕΡΤ2

15:30 Γαλλία – Γερμανία, ΕΡΤ3

Δευτέρα 2 Σεπτεμβρίου

10:30 Ιταλία – Αγκόλα, ΕΡΤ2

11:00 Βενεζουέλα – Ακτή Ελεφαντοστού, ert.gr

11:30 Νιγηρία – Αργεντινή, ΕΡΤ SPORTS

11:30 Τυνησία – Ιράν, ert.gr

14:30 Σερβία – Φιλιππίνες, ΕΡΤ3

15:00 Κίνα – Πολωνία, ΕΡΤ2

15:30 Πουέρτο Ρίκο – Ισπανία, ΕΡΤ SPORTS

15:30 Νότια Κορέα – Ρωσία, ert.gr

Τρίτη 3 Σεπτεμβρίου

10:30 Αυστραλία – Σενεγάλη, ert.gr

11:00 Μαυροβούνιο – Νέα Ζηλανδία, ΕΡΤ SPORTS

11:30 Ιαπωνία – Τσεχία, ΕΡΤ2

11:30 Γεωργία – Δομινικανή Δημοκρατία, ert.gr

14:30 Λιθουανία – Καναδάς, ΕΡΤ3

15:00 Βραζιλία – Ελλάδα, ΕΡΤ SPORTS

15:30 ΗΠΑ – Τουρκία, ΕΡΤ2

15:30 Ιορδανία – Γαλλία, ert.gr

Τετάρτη 4 Σεπτεμβρίου

10:30 Αγκόλα – Φιλιππίνες, ΕΡΤ2

11:00 Ακτή Ελεφαντοστού – Πολωνία, ert.gr

11:30 Πουέρτο Ρίκο – Τυνησία, ΕΡΤ SPORTS

11:30 Νότια Κορέα – Νιγηρία, ert.gr

14:30 Ιταλία – Σερβία, ΕΡΤ2

15:00 Βενεζουέλα – Κίνα, ert.gr

15:30 Ρωσία – Αργεντινή, ΕΡΤ SPORTS

15:30 Ισπανία – Ιράν, ert.gr

Πέμπτη 5 Σεπτεμβρίου

10:30 Καναδάς – Σενεγάλη, ert.gr

11:00 Βραζιλία – Μαυροβούνιο, ΕΡΤ SPORTS

11:30 Τουρκία – Τσεχία, ΕΡΤ2

11:30 Γερμανία – Ιορδανία, ert.gr

14:30 Λιθουανία – Αυστραλία, ΕΡΤ3

15:00 Ελλάδα – Νέα Ζηλανδία, ΕΡΤ SPORTS

15:30 ΗΠΑ – Ιαπωνία, ΕΡΤ2

15:30 Δομινικανή Δημοκρατία – Γαλλία, ert.gr

Παρασκευή 6 Σεπτεμβρίου

11:00 Αγώνας 2ης φάσης ομίλων, ΕΡΤ SPORTS

11:00 Αγώνας 2ης φάσης ομίλων, ert.gr

11:00 Αγώνας 2ης φάσης ομίλων, ert.gr

11:30 Αγώνας 2ης φάσης ομίλων, ΕΡΤ2

15:00 Αγώνας 2ης φάσης ομίλων, ΕΡΤ SPORTS

15:00 Αγώνας 2ης φάσης ομίλων, ΕΡΤ3

15:00 Αγώνας 2ης φάσης ομίλων, ert.gr

15:30 Αγώνας 2ης φάσης ομίλων, ΕΡΤ2

Σάββατο 7 Σεπτεμβρίου

11:00 Αγώνας 2ης φάσης ομίλων, ΕΡΤ SPORTS

10:30 Αγώνας 2ης φάσης ομίλων, ert.gr

11:00 Αγώνας 2ης φάσης ομίλων, ert.gr

11:00 Αγώνας 2ης φάσης ομίλων, ΕΡΤ2

14:30 Αγώνας 2ης φάσης ομίλων, ert.gr

15:00 Αγώνας 2ης φάσης ομίλων, ΕΡΤ2

15:00 Αγώνας 2ης φάσης ομίλων, ΕΡΤ3

15:30 Αγώνας 2ης φάσης ομίλων, ΕΡΤ SPORTS

Κυριακή 8 Σεπτεμβρίου

11:00 Αγώνας 2ης φάσης ομίλων, ΕΡΤ SPORTS

11:00 Αγώνας 2ης φάσης ομίλων, ert.gr

11:00 Αγώνας 2ης φάσης ομίλων, ert.gr

11:30 Αγώνας 2ης φάσης ομίλων, ΕΡΤ2

15:00 Αγώνας 2ης φάσης ομίλων, ΕΡΤ SPORTS

15:00 Αγώνας 2ης φάσης ομίλων, ΕΡΤ3

15:00 Αγώνας 2ης φάσης ομίλων, ert.gr

15:30 Αγώνας 2ης φάσης ομίλων, ΕΡΤ2

Δευτέρα 9 Σεπτεμβρίου

10:30 Αγώνας 2ης φάσης ομίλων, ert.gr

11:00 Αγώνας 2ης φάσης ομίλων, ert.gr

11:00 Αγώνας 2ης φάσης ομίλων, ΕΡΤ2

11:30 Αγώνας 2ης φάσης ομίλων, ΕΡΤ SPORTS

14:30 Αγώνας 2ης φάσης ομίλων, ert.gr

15:00 Αγώνας 2ης φάσης ομίλων, ΕΡΤ2

15:00 Αγώνας 2ης φάσης ομίλων, ΕΡΤ3

15:30 Αγώνας 2ης φάσης ομίλων, ΕΡΤ SPORTS

Τρίτη 10 Σεπτεμβρίου

14:00 Προημιτελικός, ΕΡΤ SPORTS

16:00 Προημιτελικός, ΕΡΤ SPORTS

Τετάρτη 11 Σεπτεμβρίου

14:00 Προημιτελικός, ΕΡΤ SPORTS

16:00 Προημιτελικός, ΕΡΤ SPORTS

Πέμπτη 12 Σεπτεμβρίου

14:00 Αγώνας κατάταξης 5-8, ΕΡΤ SPORTS

16:00 Αγώνας κατάταξης 5-8, ΕΡΤ SPORTS

Παρασκευή 13 Σεπτεμβρίου

11:00 Ημιτελικός, ΕΡΤ SPORTS

15:00 Ημιτελικός, ΕΡΤ SPORTS

Σάββατο 14 Σεπτεμβρίου

11:00 Αγώνας κατάταξης 7-8, ΕΡΤ SPORTS

15:00 Αγώνας κατάταξης 5-6, ΕΡΤ SPORTS

Κυριακή 15 Σεπτεμβρίου

11:00 Μικρός τελικός, ΕΡΤ SPORTS

15:00 Τελικός, ΕΡΤ SPORTS

Πηγή: protothema.gr

0 Shares

About The Author

Number of Entries : 2769

Leave a Comment

© 2019 Powered TP WEB Ιδιοκτησία: Panos Tsakalis Group Tel.: +30 6970980060 Mail: evianext@gmail.com

Scroll to top